Dzięki dwóm ostatnim nowelizacjom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przy sprzedaży nieruchomości, można łatwo się pomylić i wypełnić niewłaściwy PIT. Skutkować to będzie brakiem ulgii podatkowej, ponieważ urzędnicy niewłaściwie wypełniony PIT potraktują jak jego brak. Po zmianach ustawy, podatnicy mają do wyboru trzy tryby rozliczeń transakcji sprzedaży mieszkań i domów. Każda z nich zależy od momentu nabycia sprzedawanej nieruchomości. Ale to nie jedyne utrudnienie. Podatnicy mają bowiem do wyboru aż pięć formularzy: PIT-23, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39. I tak sprzedaż mieszkania lub domu nabytych do 31 grudnia 2006 roku trzeba wykazać w PIT-23. Podatnicy, którzy sprzedają nieruchomości kupione w okresie 2007-2008, wykażą tę transakcję na jednym z wybranych zeznań: PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Natomiast podatnicy, którzy będą sprzedawać nieruchomość kupioną po 1 stycznia 2009, będą musieli składać PIT-39.

>>>Ruszyła sprzedaż mieszkań z drugiej ręki

"Dynamika zmian podatkowych nie pozwala przeciętnemu podatnikowi na to, aby wywiązać się należycie z obowiązków, gdyż zmiany w ostatnich latach następowały zbyt często i były zbyt znaczące" - mówi Gazecie Prawnej Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf. Bieńkowska radzi, aby przed złożeniem deklaracji skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym lub z Krajową Informacją Podatkową, która z deklaracji w naszym konkretnym przypadku jest własciwa.

>>>Gdzie szukać mieszkania z dopłatą do kredytu

Jeśli sprzedajemy mieszkanie kupione przed końcem 2006 roku, należy właściwą deklarację złożyć w urzędzie skarbowym w przeciągu 14 dni od dokonania transakcji. Ulga podatkowa będzie dotyczyła jedynie kwoty przeznaczonej na zakup nowego mieszkania w okresie najpóźniej do dwóch lat od sprzedaży dotychczasowego. Od pozostałej kwoty trzeba będzie zapłacić 10-procentowy podatek. W przypadku nieruchomości nabytych w latach 2007-2008, podatnik może skorzystać z ulgii mieszkaniowej - pod warunkiem, że w sprzedawanej nieruchomości podatnik był zameldowany przynajmniej rok. Na złożenie deklaracji podatnik ma dwa tygodnie. Co istotne - w przypadku sprzedaży nieruchomości kupionej w latach 2007-2008 i będąc w niej zameldowanym powyżej roku - jesteśmy zwolnieni z podatku a fiskusa nie interesuje na jaki cel przeznaczymy pieniądze ze sprzedaży naszego mieszkania. Aby skorzystać z ulgii przy sprzedaży nieruchomości nabytej po 1 stycznia 2009 roku - należy złożyć zeznanie do 30 kwietnia roku następnego. Ulga podatkowa będzie przysługiwała osobom, które pieniądze przeznaczą na inne cele mieszkaniowe w przeciągu dwóch lat.

>>>Fiskus skontroluje mieszkania

Wszystkie powyższe zasady dotyczą sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej zakupy. Po tym okresie nie płaci się podatku.