HSBC, który był dotąd w lepszej sytuacj niż konkurenci i nie korzystał, tak jak Royal Bank of Scotland i Lloyds z rządowego wsparcia - znacznie pogorszył wyniki tracąc m.in. na operacjach na rynku nieruchomości w USA (w sumie 15,5 miliarda dolarów). Z danych, które podał, wynika, że w 2008 roku jego zysk netto spadł do 5,73 miliarda dolarów.

Rok wcześniej bank zarobił na czysto 19,1 miliarda dolarów. Analitycy prognozowali zeszłoroczny zysk HSBC na poziomie 13,5 miliarda dolarów.

>>> Problemy silnych banków

Chcąc poprawić swój bilans HSBC, obecny także w Polsce, emituje akcje warte 17,7 mld dolarów (12,5 mld funtów). Wyemitowanych ma być aż 5,1 miliarda akcji po 254 pensy każda. W ten sposób będzie to największa tego typu operacja w historii brytyjskiego systemu bankowego.

Nie obejdzie się bez redukcji kosztów. HSBC zamknie w ciągu najbliższych pięciu,siedmiu lat większość z placówek swych amerykańskich sieci HFC i Beneficial, przez co pracę straci 6,1 tys. pracowników. Aktywność HSBC w USA ograniczona zostnie do obsługi kart kredytowych.