Średnie ceny krajowe z końca lutego - a więc ubiegłego tygodnia - to 3,89 złotych za litr benzyny Eurosuper i 3,65 za litr oleju napędowego. Podobne były tydzień wcześniej co jest efektem zarówno w niewielkich wahań kursu złotego w stosunku do dolara (waluty transakcji paliwowych) jak i taniejacej ropy.

"Do równowagi cen na stacjach przyczynił się lekki spadek cen hurtowych paliw. Na międzynarodowych rynkach naftowych w najbliźszych dniach nadal powinna dominować stabilność. Nie słabnie też juz tak gwałtownie, jak jeszcze niedawno, polski złoty. Pozwala to oczekiwać uspokojenia także w Polsce, ale trzeba pamietać, że zwłaszcza rynek walutowy może w każdej chwili nas mocno zaskoczyć" - uważają analitycy e-petrol.pl Gabriela Kozan i Szymon Araszkiewicz.

Tymczasem ropa naftowa tanieje w poniedziałek na giełdach paliw po danych o mocnym spadku PKB w USA w czwartym kwartale, słabej produkcji w Chinach i zmniejszeniu się eksportu w Korei Południowej. Cena baryłki lekkiej ropy na giełdzie paliwowej NYMEX w Nowym Jorku w dostawach na kwiecień w handlu elektronicznym spadła w poniedziałek rano czasu europejskiego o 1,25 USD, czyli o 2,8 proc.- do 43,51 USD.Kontrakt jest tańszy o 70 proc. wobec rekordowych 147,27 USD za baryłkę płaconych 11 lipca 2008 r.