Ustawa pod nazwą Banking Act 2009 daje Bankowi Anglii, resortowi finansów i regulatorowi rynku usług finansowych FSA prawo do szybkiej interwencji w przypadku stwierdzenia trudności w banku z myślą o wsparciu go, nacjonalizacji lub sprzedaży.

Na mocy przepisów instytucje te będą mogły przejąć czasowo zarząd banku, sprzedać go w całości lub części, bądź przekazać pod zarząd komisaryczny.

Depozytariusze takiego banku lub towarzystwa hipotecznego będą mogli odzyskać pieniądze w ciągu kilku dni na podstawie zapisów transferów pieniężnych upadłego banku. Obecnie jest to możliwe w ciągu tygodni lub nawet miesięcy po uprzednim złożeniu wniosku do specjalnej rządowej komórki zajmującej się rekompensatami finansowymi.

Ustawa przewiduje też łatwiejsze przenoszenie kont z upadłego banku do innego w celu zminimalizowania strat inwestorów.

Kontrowersyjny aspekt nowej ustawy zezwala Bankowi Anglii na utrzymanie w tajemnicy szczegółów pakietu ratunkowego udzielonego bankowi znajdującemu się w trudnościach. Jest to uzasadniane potrzebą utrzymania finansowej stabilności, czyli zapobieżenia panice.

Szczegóły dotyczące tego rodzaju tajnego wsparcia zostały wyłączone z ustawy o swobodnym dostępie do oficjalnych informacji (Freedom of Information Act).

Powodem opracowania nowej ustawy o bankowości jest upadek i nacjonalizacja banku hipotecznego Northern Rock w latach 2007-08. System regulacji rynku finansowego opierający się na współdziałaniu Banku Anglii, resortu finansów i FSA był krytykowany jako nieprzygotowany na kryzys.

W poniedziałek ogłoszono też, iż znacjonalizowany Northern Rock przeznaczy 14 mld funtów na pożyczki pod zastaw nieruchomości w latach 2009-10. Sfinansuje je z nowych depozytów oszczędnościowych, spłat rat kredytu i środków udostępnionych przez rząd.