Kobiakow poinformował, że do końca 2010 roku Białoruś zamierza "zaukcjonować ok. 500 przedsiębiorstw państwowych". Podkreślił, że chodzi o zwiększenie efektywności tych przedsiębiorstw.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak odbywa w poniedziałek wizytę gospodarczą na Białorusi. Wraz z nim z delegacją do Mińska przybyli m.in. prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Paweł Wojciechowski oraz wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych Beata Jarosz. W delegacji udział bierze również prezes PLL LOT Dariusz Nowak.

Kobiakow powiedział, że w ciągu pięciu lat Polska uplasowała się na piątym miejscu pod względem obrotów handlowych Białorusi z innymi krajami. Jak podkreślił, w 2008 r. osiągnęły one 3 mld dolarów, co oznacza wzrost o 45 proc.

Wyraził również nadzieję, że wzajemne obroty wzrosną na skutek wspólnych projektów inwestycyjnych. "Białoruś jest zainteresowana wspólnymi przedsięwzięciami z polskimi firmami w zakresie wysokoprzetworzonej produkcji". Zapewnił, że na Białorusi "prowadzone są prace w kierunku liberalizacji gospodarki".

Pawlak zwrócił uwagę na konieczność poprawy komunikacji i zwiększenia częstotliwości lotów między Białorusią a Polską. Pawlak zapowiedział, że podczas poniedziałkowych rozmów zostanie poruszona kwestia ograniczeń w handlu żywnością między Polską a Białorusią, a także współpraca w sektorze energetycznym.