Pieniądze te będą przeznaczone na wykonywanie badań wirusologicznych w przypadkach podejrzeń zachorowania na choroby wirusowe układu oddechowego w celu identyfikacji osób zakażonych wirusem A/H1N1 czyli tzw. świńską grypą. Dzięki temu zostanie dokupiony specjalistyczny sprzęt dla laboratoriów wirusologicznych.

>>> Rządowi brakuje na walkę ze świńską grypą

Nawiązując do ogólnego finansowania służby zdrowia premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że składka na ubezpieczenie zdrowotne nie zostanie podniesiona. "Nie przewidujemy w tej chwili działań na rzecz podwyższenia składki zdrowotnej. Chociaż oczywiście jestem w stałym kontakcie i z minister zdrowia, i z szefem NFZ-u i będziemy tę sytuację monitorować" - powiedział premier.

Od miesięcy na świecie narasta zachorowalność na nową grypę wywołaną tym wirusem, liczne przypadki zachorowań odnotowano również w Polsce. Wirus A/H1N1 to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Objawy nowej grypy są podobne do towarzyszących grypie sezonowej. Występuje gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Wirus nowej grypy dotarł dotychczas do ok. 160 krajów, gdzie zmarło ok. 800 ludzi, jednak w większości przypadków choroba przebiega łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. W Polsce odnotowano ponad 100 zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przewiduje, że pierwsze dawki szczepionki przeciwko świńskiej grypie powinny być gotowe dla północnej półkuli wczesną jesienią.