Jedne banki każą sobie słono płacić za miesięczną obsługę rachunku, inne wprawdzie oferują darmowe konta, lecz pobierają opłaty za operacje na rachunkach. Codzienną bolączką większości klientów bankowości detalicznej w Polsce są z całą pewnością opłaty prowizyjne za korzystanie z bankomatów nienależących do naszego banku. Do tego dochodzą opłaty jednorazowe, bądź roczne, o których szybko zapominamy - a obejmują wydanie karty płatniczej, oraz miesięczne odsetki od kredytów i limitów w rachunku. Pora więc na to, aby przyjrzeć się naszemu bankowi i - jeśli nie będzie nam odpowiadał - wybrać inny.

Wybór banku jest uzależniony od indywidualnych potrzeb. Nie każdy klient potrzebuje doradcy bankowego, czy lubi "dobre rady obcych" dotyczące jego pieniędzy. Każdy natomiast musi być dobrze poinformowany, a informacje powinien dostać w takiej formie, jaka jest dla niego najlepsza. Klient poszukujący banku internetowego będzie zwracał szczególną uwagę na wygląd strony www, bezpieczeństwo, czytelność, dostęp do zakupionych produktów i usług, itp. Klient preferujący bezpośredni kontakt z człowiekiem będzie poszukiwał banku, którego oddział znajduje się w bliskiej okolicy domu lub pracy. Szukając banku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcę dostać i ile jestem skłonny za to zapłacić. Trzeba też pamiętać, że nawet, jeśli dziś nie mamy możliwości oszczędzać systematycznie, albo nie potrzebujemy żadnego kredytu, to ta sytuacja może się w przyszłości zmienić. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrany bank będzie umiał sprostać i takim wyzwaniom.

Zanim zdecydujemy się założyć nowe konto w nowym banku, bądź rozpocząć przygodę z bankowością, powinniśmy przede wszystkim ocenić, czy bank umożliwi nam stały dostęp do naszych pieniędzy. Obecnie wszystkie banki posiadają sieci bankomatów, zaś do kont wydają swoim klientom karty płatnicze. Warto jednak upewnić się, czy tych bankomatów jest wystarczająco dużo. Jeżeli nie, będziemy zmuszeni do korzystania z bankomatów innych banków, a to już może nas sporo kosztować. W większości przypadków za skorzystanie z obcego bankomatu będziemy musieli zapłacić prowizję, a to niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Wiele banków udostępnia swoim klientom (lub części klientów, korzystających z wybranych rodzajów kont bankowych) bezpłatny dostęp do niemalże wszystkich bankomatów w kraju (czasem wszystkich), a niekiedy nawet za granicą. To cenna informacja dla osób często wypłacających z bankomatów niewielkie sumy. Pozostali klienci, którzy wolą wypłacić większą część wynagrodzenia i posługiwać się gotówką, mogą korzystać z usług banku, który ogranicza bezpłatny dostęp do bankomatów do kilku wypłat miesięcznie. Trzeba też pamiętać, że żaden bank nie pobiera opłat za płatności kartami płatniczymi, czy to debetowymi czy kredytowymi.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na inne kanały dostępu do naszych pieniędzy. Warto zapytać, czy możemy składać polecenia przelewów przez internet bądź telefon oraz czy jest to możliwe podczas wizyty w banku. Pamiętajmy, aby upewnić się czy i ile będziemy płacić za wszystkie operacje na koncie - może się bowiem okazać, że wizyta w oddziale banku będzie dla nas nieopłacalna, a prostą wpłatę pieniędzy na konto będzie nam łatwiej zrobić z wykorzystaniem karty i wpłatomatu.

Kolejnym krokiem przy wyborze banku jest porównanie kosztów prowadzenia rachunku oraz oprocentowanie środków znajdujących się na naszym rachunku. Część banków oferuje prowadzenie rachunków za darmo, jednak koszty przelewów i wyciągów, jakie będziemy płacić w ciągu miesiąca, mogą znacznie przewyższyć cenę prowadzenia rachunku w banku, który - choć drogi na pierwszy rzut oka - takie przelewy oferuje za darmo. W perspektywie kilku lat, bo na tyle średnio wiąże się polski klient z bankiem, może to być zauważalna kwota.

Czas na porównanie ofert kredytowych. Wszystkie banki w Polsce oferują swoim klientom kredyty. Nic dziwnego - w końcu oprocentowanie kredytów to główny zysk tych instytucji finansowych. Najprostszy i najwygodniejszy będzie dla nas kredyt odnawialny, nazywany często debetem w rachunku. To taka forma kredytu, która umożliwia korzystanie ze środków kilkukrotnie przekraczających nasze pieniądze zgromadzone w banku. Spłata tego kredytu odbywa się natomiast w sposób płynny, dzięki środkom wpływającym na nasze konto każdego miesiąca. Studenci i uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą oczywiście zainteresowani kredytem studenckim, którego otrzymanie jest warunkowane otwarciem rachunku w banku i utrzymywaniem tego rachunku aż do czasu spłaty całości kredytu.

Inną formą kredytowania naszych potrzeb są karty kredytowe. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na możliwość samodzielnego ustawienia wysokości limitów wypłat dziennych, miesięcznych, ubezpieczenie i zabezpieczenie karty i transakcji przeprowadzanych przy jej użyciu oraz dostępność (w Polsce dostępne są karty działające w systemie Visa, MasterCard, American Express, Dinners Club i inne).

Warto w końcu sprawdzić, jakie usługi dodatkowe zaproponuje nam nasz przyszły bank. Mogą to być polisy ubezpieczeniowe, plany emerytalne, możliwości kupowania jednostek funduszy inwestycyjnych czy plany oszczędnościowe. Nawet jeśli zakładając konto nie planujemy inwestowania czy oszczędzania naszych pieniędzy, w przyszłości możemy zmienić zdanie. Warto wówczas wiedzieć na co możemy liczyć - zmiana banku to szereg kłopotliwych operacji.

p

Bank dla menedżera

- Internetowy dostęp do konta
- Możliwośc inwestowania środków poprzez fundusze iwestycyjne bądź współpraca z biurem maklerskim
- Karta płatnicza
- Przynajmniej jedna karta kredytowa
- Otwarty kredyt w rachunku
- Możliwośc prowadzenia rachunku w walutach obcych
- Plan emerytalny
- Indywidualny doradca kredytowy

Bank dla przedsiębiorcy

- dostęp do konta przez internet lub telefon
- indywidualny doradca bankowy
- karta platnicza i karta kredytowa z możliwie największym limitem
- bogata oferta kredytowa w tym także kredytów inwestycyjunych i konsolidacyjnych
- pakiet ubezpieczeniowy (ubezpieczenia kart, floty samochodowej, sprzętu)
-możliwość przeprowadzania transakcji w euro

Bank internetowy

- bezpieczny dostęp do konta przez internet
-możliwość zlecania przelewów on-line z wykorzystaniem jednorazowych haseł
- karta płatnicza i internetowa karta płatnicza
-możliwość kontaktu z pracownikami banku 24 godziny na dobę poprzez maila bądź komunikatory
internetowe
- duża liczba darmowych bankomatów i wpłatomatów