Inicjatywa ta ma pomóc w odbudowaniu zaufania rynków finansowych do wspólnej waluty europejskiej.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel wysokie deficyty finansów publicznych państw strefy euro są "faktycznym problemem" w czasie obecnego kryzysu waluty. W wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika "Sueddeutsche Zeitung" oceniła ona, że "problemem tym należy zająć się od jego korzeni." "To znaczy, że państwa muszą doprowadzić do porządku swe finanse publiczne i starać się poprawić swą konkurencyjność" - powiedziała.

Zdaniem Merkel uzgodniony w zeszłym tygodniu przez UE "parasol ratunkowy", czyli opiewający na 750 mln euro mechanizm wsparcia zadłużonych krajów strefy wspólnej waluty, to jedynie pierwszy krok.

Konieczne jest również "zazębienie" polityk budżetowych i gospodarczych państw UE. "Długookresową stabilność euro możemy zapewnić tylko wtedy, jeśli Europa zacieśni współpracę w polityce finansowej. To właściwa konsekwencja, którą należy wyciągnąć. Aby takie zazębienie polityk budżetowych i gospodarczych w Europie się udało, decyzji nie powinni określać najsłabsi, lecz najsilniejsi" - powiedziała Merkel.