"Jeżeli sytuacja się nie zmieni, rozważamy usunięcie około 700 kolejnych bankomatów. Wiemy, że również inni właściciele bankomatów przymierzają się do weryfikacji liczby maszyn w swoich sieciach" - mówi "Gazecie Wyborczej" Marek Szafirski prezes Bankomat 24/ Euronet. Firma już zlikwidowała 30 urządzeń.

Wszystko przez decyzję MasterCard, któy mocno obniżył prowizję, jaką właściciele bankomatu dostają za każdą transakcję. Zarówno Euronetowi, Cash4You, czy innym sieciom, maszyny przestały się opłacać. Cash4You początkowo planował nawet wprowadzenie limitu wypłat, jednak wycofał się z tego pomysłu pod naciskiem klientów.

Co na całą sytuację banki? Według specjalistów obniżenie opłat początkowo wydawało się korzystne, bo spadłyby opłaty za transakcje. Teraz jednak tak różowo nie będzie - to może być koniec rozwoju sieci bankomatowych, co oznacza problemy dla mieszkańców małych miejscowości, którzy nie mają dostępu do wielu darmowych urządzeń. Będą więc zmuszani do wzięcia pieniędzy z maszyn, za korzystanie któych będzie trzeba płacić.