Już w przyszłym roku w gabinecie lekarskim lub kancelarii adwokackiej dostaniemy paragon z kasy fiskalnej. Kasy rejestrujące będą zobowiązani również stosować inni podatnicy, którzy dziś z tego obowiązku są zwolnieni. Takie rozwiązania zawiera Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010–2011 oraz potwierdza to także Ministerstwo Finansów.

"Docelowo chcemy objąć obowiązkiem stosowania kas jak najszerszą grupę podatników. Obecnie jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Lista podatników, która takim obowiązkiem miałaby być objęta, nie jest jeszcze opracowana, ale z pewnością termin wprowadzenia tego obowiązku będzie dostosowany do możliwości podatników" -stwierdził w rozmowie z DGP Maciej Grabowski, wiceminister finansów.

Eksperci twierdzą, że kasy powinni stosować wszyscy podatnicy, którzy świadczą usługi i sprzedają towary. Jednocześnie wskazują, że kasy fiskalne stanowią formę ewidencji prowadzonej na potrzeby VAT, ale coraz częściej są wykorzystywane przy kontroli w zakresie podatku dochodowego.

Więcej informacji: Kończą się zwolnienia z kas fiskalnych