"Chcemy przedstawić propozycje, jak ograniczyć rosnące zadłużenie i jak zmniejszyć deficyt. Chcemy to zrobić po to, aby Polska stała się najbardziej atrakcyjnym miejscem w Europie do inwestowania" - mówił w czwartek szef rządu. Dodał, że byłby niewiarygodny, przedstawiając plan, a potem uciekając w kampanię.

EURO

Plan przewiduje uzdrowienie finansów publicznych i doprowadzenie do zmniejszenia deficytu ich sektora do 3 proc. tak, by spełnić warunek niezbędny do przyjęcia euro. Jeśli rząd zrealizuje ten cel zgodnie z założoną strategią, czyli do 2013 roku, dwa lata po tej dacie moglibyśmy zastąpić złotego unijną walutą. Gdyby Tusk był premierem także w kolejnej kadencji parlementu, dzięki temu wydarzeniu przeszedłby do historii.

EMERYTURY

Jeszcze w środę trwały rozmowy wewnątrz rządu na temat reformy emerytur mundurowych tak, by nowo przyjmowani do służby funkcjonariusze wchodzili od razu do powszechnego systemu ZUS. Reforma ma dotknąć też ubezpieczenia rolnicze, choć o to, w jaki sposób, toczy się spór i z ludowcami i wewnątrz samego PSL. W czwartek premier przeciął, przynajmniej na pewien czas, inny konflikt w rządzie. Szef jego doradców Michał Boni walczył z minister pracy Jolantą Fedak i ministrem finansów Jackiem Rostowskim o zmniejszenie wysokości składki emerytalnej przekazywanej do OFE. "Ten temat jest zamknięty. Koncentrujemy się na tym, by skłonić OFE do przyjęcia reguł, które realnie zwiększą wymiar emerytury dla emerytów, ale nie uderzą w OFE" - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC.

EURO 2012

W tym czasie przed Polską stoją także wielkie wyzwania cywilizacyjne: zapewnienie Polakom szerokiego dostępu do internetu, przygotowanie infrastruktury i organizacja Euro 2012 oraz budowa sieci autostrad.

PREZYDENCJA

W drugiej połowie 2011 r. Polskę czeka historyczna chwila: przejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Jej twarzą będzie premier. Ale by był nią Donald Tusk, musi wygrać kolejne wybory parlamentarne.