Pracownicy, którzy chcą w tym roku pracować krócej, mogą skorzystać z dodatkowych urlopów rodzicielskich lub wnioskować o pracę przez cztery, a nie pięć dni w tygodniu. Uzyskają też dłuższe przerwy w pracy, jeśli korzystnie zaplanują urlop wypoczynkowy.

Pracownik chce uzyskać kilka przerw w pracy w ciągu roku bez konieczności korzystania z długich urlopów. Czy jest to możliwe, jeśli skorzysta on tylko z kilku dni urlopu wypoczynkowego?
Pracownik może skorzystać z dłuższych przerw w pracy dzięki łączeniu dni wolnych z tytułu świąt z częścią urlopu wypoczynkowego (lub dniami odbieranymi za święto, które przypadnie w sobotę). Jeżeli dodatkowo połączy takie dni wolne z sobotą i niedzielą, będzie mógł skorzystać z tzw. długich weekendów. W najbliższym czasie okazją do przedłużenia odpoczynku będą święta majowe. 1 Maja, czyli Święto Pracy, wypada w tym roku w sobotę, a 3 Maja, czyli święto Konstytucji 3 maja – w poniedziałek. Jeżeli święto przypadnie w sobotę, pracodawca musi udzielić podwładnym dnia wolnego w innym terminie. Jeśli pracownik odbierze taki dzień np. w poniedziałek 4 maja, uzyska cztery dni wolnego. Gdyby dodatkowo wykorzystał trzy dni urlopu wypoczynkowego (od 5 do 7 maja), wówczas otrzymałby dziewięć dni wolnego

Więcej informacji: Jak zaplanować czas pracy w tym roku, aby mieć dużo dni wolnych

p