30 procent pracowników Japan Airlines straci pracę do kwietnia 2013 r. Przyczyną redukcji są długi - poinformowała agencja ETIC odpowiedzialna za plan ratowania zadłużonych firm, o czym pisze agencja Kyodo. Zwolnienia, których rozmiar jest większy od pierwotnie planowanego, nastąpią do kwietnia 2013 r. Plan ratowania linii obejmuje także zwolnienie najważniejszych członków kierownictwa, w tym prezesa.

>>>Państwowy koncern uratuje LOT

Agencja ETIC obliczyła, że zobowiązania i długi przewyższają wartość aktywów linii o 860 mld jenów (6,4 mld euro). JAL będzie zmuszona ogłosić upadłość, co pozwoli jej uniknąć zapłacenia do 730 mld jenów długów (5,5 mld euro). ETIC zainwestuje ponadto w linie 300 mld jenów. Przewiduje się, że JAL będzie mógł ponownie osiągnąć zysk operacyjny w 2012 r.

Japan Airlines w październiku ubiegłego roku poprosiły państwo o awaryjne finansowanie. Zostały objęte państwowym nadzorem. Między kwietniem a czerwcem firma straciła 1,08 mld dolarów. W listopadzie Japan Airlines 2009 dostały 100 miliardów jenów w ramach rządowego wsparcie. To kwota około 2,2 miliarda dolarów. W grudniu podczas pilnego spotkania ministrów, zapadła decyzja o kolejnej, identycznej pożyczce - podało BBC News na początku stycznia br.

Firma znalazła się w kłopotach po tym jak zmalała liczba pasażerów, korzystających z usług przewoźnika. Swoje zrobiły też wysokie ceny ropy.