Ostatecznymi nabywcami pakietu kontrolnego ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) będą rosyjskie Evraz Group i Metalloinvest - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant". Związek Przemysłowy Donbasu, największy koncern metalurgiczny na Ukrainie, ogłosił w piątek, że grupa inwestorów z Rosji z Aleksandrem Katuninem, byłym współwłaścicielem Evrazholdingu, a obecnie współwłaścicielem szwajcarskiego Carbofer General Trading, kupiła 50 proc. udziałów plus dwie akcje w koncernie.

Reklama

>>>Sprzedamy stocznię za dwa okręty

Reszta udziałów - 49,9 proc. - pozostanie w rękach ukraińskiego miliardera Serhija Taruty i jego wspólnika Ołeha Mkrtczana. Według "Kommiersanta", beneficjentami transakcji są Evraz Group i Metalloinvest. Oba te koncerny metalurgiczne należą do powiązanych z Kremlem oligarchów: pierwszy - do Romana Abramowicza, a drugi do Aliszera Usmanowa. Oba w przeszłości prowadziły już rozmowy w sprawie przejęcia ISD: Evraz Group - w 2007 roku, zaś Metalloinvest - w 2008 roku.

"Kommiersant" twierdzi, że do końca 2010 roku właścicieli mogą zmienić także pozostałe akcje Związku Przemysłowego Donbasu. Dziennik podaje, iż negocjacje w tej sprawie sprzedaży ISD inwestorom z Rosji prowadzone były na najwyższym szczeblu, a ze strony rosyjskiej nadzorował je osobiście premier Władimir Putin.

Reklama

Czytaj dalej>>>



Z kolei "Wiedomosti" podkreślają, że transakcja jest rezultatem uzgodnień premier Ukrainy Julii Tymoszenko z władzami Rosji i wielkim rosyjskim biznesem. "Tymoszenko potrzebuje ogromnych pieniędzy na kampanię wyborczą i wykorzystuje każdą okazję" - przytacza gazeta opinię ukraińskiego politologa Dymytro Ponamarczuka.

Reklama

Dziennik zaznacza, że doradca Tymoszenko - Witalij Hajduk - sprzedał rosyjskim inwestorom cały swój pakiet akcji Związku Przemysłowego Donbasu.Natomiast "Kommiersant" przywołuje ocenę Olgi Okuniewej z Deutsche Banku, której zdaniem transakcja jest korzystna dla Evraz Group - wzmocni obecność koncernu na Ukrainie. W 2007 roku Evraz Group przejął już kilka hut ukraińskiej grupy Priwat.

ISD ma też zakłady w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa, Stoczni Gdańsk oraz węgierskich zakładów hutniczych Dunaferr. Rzecznik ISD Polska Jacek Łęski zapewnił w zeszłym tygodniu, że transakcja "w żadnym stopniu nie dotyczy Stoczni Gdańskiej", która "jest wyłączona z rozmów dotyczących sprzedaży pakietu akcji ISD"