Amerykański koncern General Motors spłaci we wtorek ostatnią ratę kredytu pomostowego, udzielonego latem spółce Opel przez niemieckie władze - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", powołując się na źródła w koncernie. Wysokość raty to 400 mln euro. Spłata kredytu otworzy drogę do rozwiązania zarządu powierniczego dla Opla i odzyskania przez GM pełnej kontroli nad europejską spółką.

>>>Ostrożnie z pieniędzmi dla General Motors

Latem niemieckie władze przyznały kredyt pomostowy w wys. 1,5 mld euro na zabezpieczenie działalności zakładów Opla do czasu przejęcia spółki przez nowego inwestora - konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego Sbierbanku. Powołany jednocześnie zarząd powierniczy, który kontrolował 65 proc. akcji Opla i miał zapewnić, by środki z kredytu nie popłynęły do USA, ale zostały wykorzystane w Europie.

Na początku listopada General Motors nieoczekiwanie zrezygnował jednak ze sprzedaży swych europejskich zakładów, w związku z czym Niemcy zażądały zwrotu pożyczki. Według "SZ" GM wykorzystał 1,2 mld euro z udzielonego kredytu pomostowego. Odsetki od tej kwoty wyniosły 28 mln euro.