61 proc. Polaków zamierza wydać na zbliżające się święta tyle samo lub więcej niż w roku ubiegłym. Będzie to średnio 1500 zł na rodzinę, czyli o 1,6 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z badania firmy Deloitte. Ci, którzy planują ograniczenie wydatków, jako główną przyczynę wskazują to, że mają długi (55 proc. badanych w Polsce i 64 proc. w Europie Zachodniej).

Rodzina z Europy Zachodniej planuje wydać na Boże Narodzenie przeciętnie 700 euro, czyli o 6,3 proc. mniej niż w 2008 r. Najbardziej oszczędni zamierzają być Holendrzy i wydać 400 euro na rodzinę, a najmniej Irlandczycy, którzy planują świąteczne zakupy za ok. 1100 euro na rodzinę.

>>>Polacy nie chcą kupować w internecie

"Polacy patrzą w swoją przyszłość optymistycznie i nie będą specjalnie oszczędzać na świętach, podobnie jak inni mieszkańcy Europy Wschodniej, z których tylko Czesi chcą wydać mniej niż przed rokiem. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że 63 proc. pytanych naszych rodaków sądzi, że ich sytuacja finansowa w przyszłym roku się poprawi lub pozostanie bez zmiany, a tylko 21 proc., że się pogorszy" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej ekspert Deloitte Adam Chróścielewski.

Z badania Deloitte wynika, że dla 58 proc. Polaków najważniejsza przy świątecznych zakupach będzie niska cena (w Europie Zachodniej dla 40 proc.). Będą kupować głównie w hipermarketach i centrach handlowych. Jeśli chodzi o prezenty, to coraz bardziej popularne są sklepy dyskontowe, w których planuje zrobić zakupy 14 proc. ankietowanych. Natomiast 27 proc. zamierza wykorzystać do tego celu internet.

>>>Kolporter wypowiada wojnę Amazonowi

Najpopularniejsze prezenty świąteczne w Polsce to kosmetyki oraz książki, i tego też nasi rodacy najczęściej oczekują. Na trzecim miejscu w oczekiwaniach znalazła się gotówka, ale tę Polacy otrzymują jednak najrzadziej.