Polskie LNG wyłoniło w poniedziałek trzy konsorcja, które do końca grudnia złożą oferty wstępne na budowę terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Zbigniew Rapciak. Z tych trzech w maju zostanie wybrane jedno, które wybuduje pierwszy w Polsce gazoport.

>>>PGNiG zgodziło się na warunki Gazpromu

Pierwsze wyłonione w poniedziałek konsorcjum składa się z firm: Saipem (Włochy), Saipem (Francja), Techint Compagnia Tecnica Internazionale (Włochy), PBG i PBG Export (Polska) oraz Snamprogetti Canada (Kanada). Drugie konsorcjum stanowią: Tecnimont z Włoch, polski Polimex Mostostal oraz francuskie firmy Sofregaz, Vinci Construction Grands Projects i Entrepose Contracting. Trzecie konsorcjum, które przeszło do drugiego etapu przetargu na budowę terminalu LNG, składa się z firm koreańskich: Daewoo Engineering & Construction, Daewoo Engineering Company oraz Korea Gas Corporation.

Po złożeniu wstępnych ofert Polskie LNG będzie negocjować umowy z potencjalnymi wykonawcami.Ostateczne wyłonienie wykonawcy terminala jest przewidziane na 12 maja, zaś sam port zacznie działać 30 czerwca 2014 roku.