Klienci, którzy zawierają pierwszą umowę, najczęściej wybierają najtańsze, a więc najwolniejsze łącza internetowe. "Łącza 1 Mb/s są najpopularniejsze wśród naszych klientów. Większość z tych, którzy kupują swoje pierwsze w życiu internetowe łącze, wybiera właśnie tę prędkość, kierując się niską ceną" - mówi DGP Artur Dominiak z Netii.

Netia jest drugim po Telekomunikacji Polskiej dostawcą dostępu do sieci w Polsce. Według Artura Dominiaka około połowa nowych klientów szybkiego internetu w Netii to osoby, które już korzystały z usług innego dostawcy. Ci z reguły wybierają szybsze łącza. Podobnie postępują klienci przedłużający umowę. "Coraz trudniej jest zdobyć nowych klientów, którzy jeszcze nie mieli internetu szerokopasmowego. Rynek wyraźnie zwalnia tempo wzrostu" - mówi Artur Dominiak.

Netia w lecie obniżyła z 525 tys. do 510 tys. planowaną na koniec 2009 roku liczbę użytkowników szybkiego internetu. Dziś ma ich 488 tys. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce aż 83 proc. klientów szerokopasmowego internetu ma łącza wolniejsze niż 2 Mb/s. W Unii Europejskiej gorzej jest tylko na Cyprze. 60,8 proc. łączy internetowych w Unii Europejskiej ma prędkość od 2 Mb/s do 10 Mb/s.

Więcej informacji: Szybki internet w Polsce jest za wolny

p