National Qatar Industries Company (NQI), prywatny fundusz inwestycyjny z Kataru, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych, znalazł się na tzw. krótkiej liście inwestorów, z którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie sprzedaży Ciechu (36,68 proc. akcji), Zakładów Azotowych Tarnów (52,56 proc.) i Zakładów Azotowych Kędzierzyn (86,28 proc.).

To kolejny katarski fundusz, po QIA (miał kupić stocznie w Gdyni i Szczecinie), który chce inwestować w Polsce. Nafta Polska, spółka Skarbu Państwa odpowiedzialna za prywatyzację przedsiębiorstw chemicznych, nie chce zdradzać, czy arabscy inwestorzy chcą kupić je łącznie, czy tylko jedno z nich. O spółki stara się bowiem jeszcze pięć innych podmiotów i – jak twierdzi Marek Karabuła, prezes Nafty Polskiej – co najmniej jeden z tych inwestorów złożył ofertę łączną (taką preferuje Skarb Państwa).

"To, który, jest tajemnicą negocjacji. Jeżeli inwestor wiedziałby, że jest jedynym, to jego pozycja negocjacyjna byłaby zdecydowanie silniejsza" - podkreśla.

Więcej informacji: Kolejny fundusz z Kataru chce u nas inwestować

p