Który temat będzie najbardziej elektryzujący dla uczestników Forum w Krynicy?
Zygmunta Berdychowski:
Trudno byłoby sobie wyobrazić poważną debatę o polityce gospodarczej Europy Środkowej bez rozmowy na temat kryzysu bankowego czy kryzysu gospodarczego w świecie. Konsekwencje tych wydarzeń dotykają bowiem każdego, ale są to wydarzenia ogólne. Uczestnicy Forum w Krynicy jak zawsze lubią rozmawiać o konkretach. Takie – jak sądzę – będą panele dyskusyjne poświęcone kwestiom energetycznym. W Krynicy odbędzie się kilka paneli z udziałem najważniejszych graczy Europy Środkowej w tej dziedzinie: MOL, OMV, CEZ, Orlenu, Lotosu, PGNiG, Transgazu, Transnafty, a więc partnerów, którzy zabiegają o to, aby w sferze dostaw nośników energii wypracować jakieś porozumienie z Rosją. To gorący dziś bardzo temat.

Czy kryzys, który dotknął wielu branż, odczuwa także Forum w Krynicy?
Jeżeli nasz budżet będzie mniejszy o 20 proc. w stosunku do ubiegłego roku, to uznam, że osiągnęliśmy sukces. Jeżeli wynik nie będzie gorszy, będziemy nadal mogli organizować kolejne imprezy. W tym roku będzie rekordowa liczba gości i będziemy mieli znacznie więcej gości z zagranicy niż z Polski. Jeżeli spojrzeć na Forum pod tym kątem, to jest to krok w kierunku uczynienia z Forum europejskiej instytucji.

p

ZYGMUNT BERDYCHOWSKI - polityk, działacz społeczny, współzałożyciel Instytutu Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Stoi na czele rady programowej Forum