Jarosław Kaczyński poinformował, że profesor Zyta Gilowska nie może uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w Polskiej Akademii Nauk, bo trafiła do szpitala. Ma operację - sprecyzował prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Zyta Gilowska, która była ministrem finansów w rządzie PiS, a obecnie zasiada w Radzie Polityki Pieniężnej, była z jednym z ekonomistów zaproszonych na debatę.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, zwracając się do ekonomistów uczestniczących w debacie, powiedział, że ich opinie zostaną wysłuchane z pełną pokorą i uwzględnione, na ile to możliwe, w działaniu PiS.

Przyszliśmy tutaj, aby z pełną pokorą wysłuchać państwa opinii i uwzględnić je - choć pewnie nie będą jednolite - w tym wymiarze, w którym to będzie możliwe i zgodne z przeświadczeniem (...), że żyjemy we wspólnocie - powiedział. Jak wyjaśnił szef PiS, jest to wspólnota polityczna, narodowa, która musi mieć jednak swoje aspekty ekonomiczne, które opierają się o empatię, przeświadczenie, że los innych, słabszych jest także bardzo ważny i że trzeba go brać pod uwagę.

Spotkanie prowadzi dziennikarz Krzysztof Skowroński.

Zaproszenie do udziału przyjęli m.in.: Ryszard Bugaj, Robert Gwiazdowski, Stanisław Gomułka, Stanisław Kluza, Adam Glapiński. W sumie debatuje około 30 ekspertów.

Szef Narodowego Banku Polskiego odmówił udziału, ale - jak mówił Jarosław Kaczyński - wysłał list, w którym zapewnia, że choć dystansuje się do dzisiejszej publicznej dyskusji, to jest gotów rozmawiać z PiS o gospodarce. Szef PiS podkreślał niezwykle uprzejmą formę listu Marka Belki.

Na spotkaniu nie ma również ministra finansów Jacka Rostowskiego, którego PiS nie zaprosił na debatę. "Mam nadzieję, że Rostowski nie będzie się wpraszał" - mówił dzisiaj rano w TV Joachim Brudziński z PiS.