Minister powiedział na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" i kilku innych europejskich gazet, że widzi światełko w tunelu i ocenił, że sytuacja poprawia się w kilku krajach jednocześnie, a przełom jest blisko. W Irlandii i Portugalii widzimy pozytywne rezultaty, we Włoszech rząd uchwalił odważne reformy, w Grecji rośnie konkurencyjność, mimo utrzymujących się wielkich trudności, a w Hiszpanii po raz pierwszy od dawna obligacje zostały sprzedane z rozsądnym oprocentowaniem - zauważył Westerwelle. W jego opinii jest to wynik połączenia polityki solidarności, działań na rzecz wzrostu i reform.

Wśród dobrych wiadomości dla Europy wymienił także wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który zgodził się na ratyfikację funduszu ratunkowego EMS i paktu fiskalnego UE, porażkę populistów w wyborach w Holandii i decyzję EBC, który będzie skupować obligacje skarbowe państw strefy euro. Inicjatywę EBC nazwał krokiem naprzód ku rozwiązaniu kryzysu. W Europie musimy nauczyć się na nowo nadstawiać uszu, by słuchać dobrych wiadomości. Na innych kontynentach rośnie świadomość własnej siły, a w Europie rosną wątpliwości co do nas samych - uważa Westerwelle.

Kryzys euro nie istnieje. Euro cieszy się świetnym zdrowiem, jest stabilne wobec dolara, funta szterlinga i innych walut - powiedział szef niemieckiej dyplomacji. Przypomniał, że kryzys zadłużenia, jaki ma teraz miejsce w Europie, panuje również w innych częściach świata. Jeśli Europa przezwycięży kryzys, będzie silniejsza niż wcześniej - oświadczył Westerwelle.