Prokuratura w Atenach wszczęła w poniedziałek wstępne śledztwo w sprawie piątkowego artykułu zamieszczonego na stronie internetowej niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", zgodnie z którym możliwe jest wystąpienie Grecji ze strefy euro.Ateny jeszcze tego samego dnia zdementowały tę informację. Dochodzenie, prowadzone przez prokurator Heleni Raikou, ma na celu sprawdzenie, czy na stronie "Spiegla" "rozpowszechniono fałszywe informacje" - poinformowały źródła sądowe.

Grecki wymiar sprawiedliwości zwrócił się do niemieckich władz o pomoc prawną w celu przesłuchania administratorów strony internetowej i autorów artykułu. "Der Spiegel" informował, że prócz możliwości wystąpienie Grecji ze strefy euro, możliwa jest też decyzja o restrukturyzacji greckiego zadłużenia.

W piątek wieczorem ministrowie finansów strefy euro wykluczyli możliwość restrukturyzacji długów Grecji. W sobotę premier tego kraju Jeorjos Papandreu określił pogłoski o możliwości wystąpienia ze strefy euro jako "już niemal przestępcze". Grecję od widma bankructwa uratowała rok temu warta blisko 160 mld dolarów pożyczka udzielona przez inne kraje strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.