Może ono być zależne od kwoty wykorzystanego kredytu. W niektórych bankach im więcej pożyczamy, tym bank może zaproponować niższe oprocentowanie. Umowa jest zawierana na rok i przeważnie automatycznie przedłużana. Z kredytu odnawialnego korzysta wiele osób, bo jak widać z zestawienia przygotowanego przez Open Finance, nie jest to drogie i bardzo wygodne.

Oprocentowanie kredytów odnawialnych, podobnie jak przy kredytach gotówkowych, jest zmienne i zależy od decyzji zarządów banków. Jednak w ostatnim roku tylko nieliczne wprowadziły zmiany. Najniższe oprocentowanie kredytu w rachunku proponuje BNP Paribas Fortis (od 8,9 proc.). W Banku BPH i City Handlowym oprocentowanie dochodzi do 20 proc. Liczby mogą być jednak mylące.

"Millennium i City Handlowy nie pobierają żadnych odsetek, jeśli kredyt zostanie spłacony w ciągu tygodnia" - mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance. Prowizji nie pobierają Bank Millennium i City Handlowy, jednak w następnych latach trzeba u nich płacić za odnowienie umowy (1 i 1,75 proc.).

Zupełnie inna politykę prowadzi Polbank – w pierwszym roku prowizja za przyznanie to 1 proc., a w kolejnych latach, bank nie pobiera opłaty.

Najczęściej prowizja roczna za gotowość udzielenia kredytu w koncie wynosi od 1 do 2 proc. kwoty pożyczki. Warto zwrócić uwagę na Getin Bank, w którym prowizja jest bardzo niska 0,25 proc. (min. 2 zł), ale jest naliczana miesięcznie. W rzeczywistości jest więc jedną z najwyższych na rynku.