Enea ma niebawem ogłosić przetarg na budowę wielkiej elektrowni o mocy 1000 MW. Pod koniec roku z potężnym programem ruszy PGE, która chce postawić nowe bloki w Elektrowni Opole. Wartość tych operacji przekracza 4 mld euro. Miliardowe wydatki oznaczają przełom na rynku energetycznym. Do tej pory inwestycje szły powoli. Wygląda na to, że impas został przełamany.

Enea już latem 2008 roku założyła z zależną od siebie Elektrownią Kozienice spółkę, która ma wybudować elektrownię o mocy 1000 MW. Do rozstrzygnięcia przetargu o wartości 1,3–1,5 mld euro powinno dojść w połowie roku.

Kilka miesięcy później będzie wiadomo, kto wybuduje nowe bloki w PGE Elektrowni Opole. Firma ogłosiła przetarg na projektowanie, dostawę i budowę dwóch bloków o mocy 800–900 MW jesienią 2009 roku. Rozstrzygnięcie powinno zapaść na przełomie III i IV kwartału. Finansowanie tej inwestycji (około 3 mld euro) ma zapewnić Polska Grupa Energetyczna. Nowe elektrownie PGE i Enei mają zacząć działać w 2015 roku. Eksperci przyznają, że grupom energetycznym nie brakuje teraz pieniędzy na inwestycje.

"PGE stać na wybudowanie nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole bez nowej emisji akcji. Enea też nie powinna mieć problemów ze sfinansowaniem budowy nowej elektrowni w Kozienicach" - mówi Remigiusz Chlewicki z Ernst & Young.

18,6 mld euro muszą wydać firmy energetyczne na nowe elektrownie, by zapewnić w 2025 roku tyle energii elektrycznej, ile prognozuje rząd

Więcej informacji: Koncerny wydadzą miliardy na nowe elektrownie w Polsce

p