W październiku zarejestrowano w całej Europie o 11,2 proc. więcej nowych samochodów niż przed rokiem. Od początku 2009 r. zarejestrowano na Starym Kontynencie 12,2 mln aut – o 5 proc. mniej niż w 2008 roku – poinformowało wczoraj Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA.

Analitycy organizacji zwracają uwagę na zróżnicowanie między rynkami starej i nowej Europy. Kraje zachodnie odnotowały w październiku wzrost sprzedaży na poziomie 15,8 proc., podczas gdy w nowych krajach członkowskich sprzedaż spadła średnio aż o 36,9 proc. Eksperci mówią o dwóch powodach wzrostu popytu na auta na rynkach zachodnich. Pierwszy to rządowe dopłaty do zakupu samochodów, drugi – poprawiająca się sytuacja ekonomicznej w krajach rozwiniętych.

Rządowy program dopłat do zakupu nowych aut w przypadku zezłomowania pojazdów powyżej dziewięciu lat z początkiem września wygasiły co prawda Niemcy, ale wciąż ta forma wsparcia obowiązuje w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania, Włochy czy Hiszpania. W efekcie rynek brytyjski wzrósł o 31,6 proc., hiszpański o 26,4 proc., francuski o 20,3 proc., a włoski o 15,7 proc.

Więcej informacji: Popyt na nowe auta rośnie, ale tylko na Zachodzie

p