Emeryci dostaną grosze. Bardzo niska waloryzacja

2014-02-28 09:03 | Aktualizacja: 09:13
Emerytka

Emerytka / Shutterstock)

Waloryzacja emerytur w tym roku będzie niezwykle skromna. Średnia podwyżka wyniesie zaledwie 30 złotych. To efekt małej inflacji i minimalnego wzrostu płac.




Tegoroczna podwyżka świadczeń w ramach waloryzacji emerytur i rent będzie bardzo skromna. Od jutra najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, taka podwyżka świadczeń wynika z przepisów ustawowych. Emerytury i renty  zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie.

Minister zainspirował dyskusję, jak w przyszłości podwyższyć te najniższe emerytury i renty. Zaproponował pracodawcom i związkowcom by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac. O ile część pracodawców uznała, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy powiedzieli kategoryczne "nie". Jak mówi IAR Wiesława Taranowska z OPZZ, nie może być tak, że jedni emeryci składają się na świadczenia innych emerytów. To państwo ma obowiązek dbania o najsłabszych.

Według ministra Kosiniaka Kamysza byłoby najlepiej, gdyby emerytury i renty można było waloryzować kwotowo czyli każdemu po równo, tak jak było w 2012 roku. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest możliwe tylko epizodycznie. Minister wyraził nadzieję, że może uda się wypracować nowy sposób podwyższenia najniższych świadczeń na lata następne. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.






Źródło: IAR
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 120
1 2 3 4 ... 12 starsze
  • ~anna572014-04-09 10:59

    open finance i inne zlodziejskie firmy mnie nie interesuja...na drzewa

  • ~jan2014-03-24 12:10

    dlatego trzeba samemu zadbac o swoją przyszłość, niestety...ja juz od dwóch lat oszczędzam z open finance i licze, ze na emeryturze będę mógł godnie żyć...

  • ~ola2014-03-21 09:48

    Dlatego ja na poważnie zasanawiam się na alternatywą na oszczędzanie. Samej mi nie idzie dlatego umówiłam się z doradcą z open finance i mam nadzieję że on mi coś doradzi!

  • ~JAN2014-03-20 15:49

    PANIE KOŚINIAK , WG MNIE NAJLEPIEJ BY BYŁO GDYBY WSZYSCY ZARABIALI JEDNAKOWO PŁACILI JEDNAKOWO SKŁADKI EMERYTALNE I ŻEBY PŁACILI WSZYSCY POLICJA, WOJSKO , DUCHOWIEŃSTWO ,ŻEBY POSŁOWIE, MINISTROWIE PŁACILI ZA SWOJE WYDATKI A NIE KRADALI PIENIĘDZY PODATNIKA ,WTEDY BĘDZIESZ MIAŁ MORALNE PRAWO WYPOWIADAĆ SIĘ CO MOŻE BYĆ WEDŁUG PANA , BOLSZEWICY TĘŻ TAK CHCIELI ALE ONI MIELI JEDNAKOWY WKŁAD ALE W ODRÓŻNIENI OD WAS ONI NIE NISZCZYLI LUDZI STARSZYCH TAK JAK ROBICIE TO WY POCIESZAM SIĘ ŻE NIEDŁUGO NARÓD WAM WYSTAWI RACHUNEK ZA TE WSZYSTKIE KRZYWDY

  • ~Emeryt2014-03-20 15:19

    SZANOWNI POLACY MIELIŚMY DOSTAĆ WALORYZACJI 2,14 % TERAZ DO WYPŁAT 1,6 % CO SIĘ W CIĄGU PARU DNI ZMIENIŁO, TAK WYGLĄDA PRAWDA WYPOWIEDZI LUDZI KTÓRZY SĄ PRZY WŁADZY NA KAŻDYM KROKU PERFIDNE KŁAMSTWO TYM ZŁODZIEJOM SIĘ WYDAJE ŻE EMERYCI TO TAKA GRUPA SPOŁECZNA ŻE MOŻNA NAS OKRADAĆ ,PONIŻAĆ PODNOSIĆ CENY LEKÓW ,UTRUDNIAĆ DOSTĘP DO LECZENIA ,DALSZE MILCZENIE I PŁACZ ,UTWIERDZA TĄ ANTYPOLSKĄ BANDĘ DO BEZKARNOŚCI LEPIEJ ZGINĄĆ OD KULI NA ULICY NIŻ ŻYĆ W PONIŻENIU I UMIERAĆ Z GŁODU

  • ~JBT2014-03-07 09:51

    do lex. Kiedy ma się rozpocząć ten ;majdan;. Przypomnij sobie, jak działa nasza nieskuteczna, skłócona, opozycja, działa ona juz od blisko 7 lat, i co wskórała.Marsze, protesty, strajki, nic nie dały.Ludzie, bardziej szanuja pracę, boja sie zwolnień, dlatego na ulice wychodza jedynie na zakupy, i spacer.Oraz to, ze nielegalnej broni na Ukrainie jest więcej, niz w Polsce..

  • ~kawupe2014-03-05 09:59

    Nie trzeba płakać drodzy rodacy, tylko podnieśc szanowne cztery litery i pójść wyciąć cwaniaków! Po co są wybory?!

  • ~emeryt2014-03-03 07:48

    len tusk i pan bronek zajmują się Ukraina bo to im pasuje po co dbac o emeryta swojego niech zdycha ale wy cwaniacy dwaj tez kiedyś zostaniecie ponizeni i będziecie zdychali jak my teraz emeryci .ta waloryzacje to niech pan bronek wezmie na nauke ortografii BRZYDZE SIE WAMI CWANIACY JAK MOZNA UPADLAC STARYCH LUDZI

  • ~Paweł2014-03-03 01:07

    Niektórym to nawet na doładowanie telefonu nie wystarczy. Co jak co ale lepiej nie będzie dlatego otwieram lokatę w getinie i zamierzam regularnie oszczędzać.

  • ~ulubieniec emerytów2014-03-03 00:40

    No co się dziwicie, przecież nic nie zdrożało przez rok: paliwo czynsz leki prąd wszystko jest po tyle co było nieprawdaż. Nawet kawały się wyostrzyły o emerytach że taksówkarz po potrąceniu emeryta dostaje list pochwalny z zusu

1 2 3 4 ... 12 starsze