Emeryci dostaną grosze. Bardzo niska waloryzacja

| Aktualizacja:
X

Waloryzacja emerytur w tym roku będzie niezwykle skromna. Średnia podwyżka wyniesie zaledwie 30 złotych. To efekt małej inflacji i minimalnego wzrostu płac.

Tegoroczna podwyżka świadczeń w ramach waloryzacji emerytur i rent będzie bardzo skromna. Od jutra najniższa emerytura i renta wzrośnie o nieco ponad 13 złotych, a przeciętna o niespełna 30 złotych. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, taka podwyżka świadczeń wynika z przepisów ustawowych. Emerytury i renty  zwiększają się o średnioroczny wskaźnik inflacji i 20 procent realnego wzrostu płac. Niewielka inflacja i niewielki wzrost płac w zeszłym roku sprawiły, że najniższe świadczenia wzrosną bardzo nieznacznie.

Minister zainspirował dyskusję, jak w przyszłości podwyższyć te najniższe emerytury i renty. Zaproponował pracodawcom i związkowcom by świadczenia waloryzowane były wszystkim o inflację a tylko najbiedniejszym dodatkowo o realny wzrost płac. O ile część pracodawców uznała, że pomysł jest godny rozważenia, to związkowcy powiedzieli kategoryczne "nie". Jak mówi IAR Wiesława Taranowska z OPZZ, nie może być tak, że jedni emeryci składają się na świadczenia innych emerytów. To państwo ma obowiązek dbania o najsłabszych.

Według ministra Kosiniaka Kamysza byłoby najlepiej, gdyby emerytury i renty można było waloryzować kwotowo czyli każdemu po równo, tak jak było w 2012 roku. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego takie rozwiązanie jest możliwe tylko epizodycznie. Minister wyraził nadzieję, że może uda się wypracować nowy sposób podwyższenia najniższych świadczeń na lata następne. Najniższe świadczenie wynosi obecnie nieco ponad 800 złotych. Pobiera je blisko 470 tysięcy emerytów i rencistów.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: IAR
  Powered by ContentStream
  • ~jerry m
   2014-02-28 11:59
   Nie uwielbiam PO, ale rozum, nie serce ,podpowiada mi, że przyszły premier Kaczyński też się wypnie na emerytów i z pustego w próżne nie naleje. To tak gwoli otrzeźwienia narodu.No, chyba, ze wyruszymy na podbój żyznych terenów zamieszkiwanych przez nieochrzczonych...
  • ~wyborcy
   2014-02-28 11:58
   Od zakończenia wojny słychać tylko jedno skomlenie władzy , brak pieniędzy, wstąpiliśmy do Unii dzięki niej widać że coś zrobiono ale materialnie poprawiło się rządzącym mimo że gospodarka jest na topie, pozostaje tylko jedno PO na pewno nie tych wyborów nie wygra raz na zawsze trzeba skończyć z korupcją i chamstwem pseudo polityków, kłótniami i pomówieniami.
  • ~ramol komuszek
   2014-02-28 12:00
   I BARDZO DOBRZE TYM NAIWNYM RAMOLOM CHCIELIŚCIE TUSKOMATOŁA TO TERAZ MACIE, MAM EMERYTURKĘ KOMUSZKA I MAM WAS W ŻYCI.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.