Chcieli chronić, tylko zaszkodzili. Zmniejszą ochronę przed emeryturą?

| Aktualizacja:
X

Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat trzeba połączyć z weryfikacją poziomu ochrony osób w wieku przedemerytalnym. Inaczej nie będzie pracy dla starszych ludzi. Propozycje? Zamiast czterech tylko dwa lata zakazu zwalniania z pracy przed emeryturą i wprowadzenie finansowych zachęt dla firm zatrudniających ludzi starszych.

Dane urzędów pracy pokazują wyraźnie: odkąd w 2004 r. wydłużono okres ochronny przed zwolnieniem do 4 lat, coraz więcej osób traci zatrudnienie tuż przed osiągnięciem wieku, w którym pracodawca nie może już zwolnić. O ile w 2004 r. było ich 116 tys., to już siedem lat później w urzędach było zarejestrowanych 225 tys. bezrobotnych w wieku przedemerytalnym. A faktycznie jest ich więcej, bo przecież nie wszyscy wyrzuceni z pracy rejestrują się w urzędzie. W konsekwencji tego niby-przywileju wielu ludzi traci swoje miejsce pracy, a ograniczone możliwości przekwalifikowania powodują, że szanse na znalezienie nowego są bliskie zeru.

Gdy ustawodawca wydłużał z 2 do 4 lat okres ochronny, byłem przeciwny. Uważałem, że będzie to miało charakter iluzoryczny. Pracodawcy zwalniają ludzi tuż przed osiągnięciem wieku ochronnego w obawie, że niezależnie od koniunktury i potrzeb firmy będą zmuszeni zatrudniać ich aż do przejścia na emeryturę – mówi Jerzy Wrotny z Uczelni Łazarskiego.

Tak długotrwałej ochrony dla osób w wieku przedemerytalnym nie wymaga żadne unijne prawo. To był polityczny gest: miał osłodzić stronie pracowniczej zmianę na bardziej restrykcyjne zasad przyznawania świadczeń przedemerytalnych. I było pyrrusowym zwycięstwem związków zawodowych, niepopartym rzetelną analizą skutków, jakie może wywołać.

Związkowcy stoją dziś przed poważnym dylematem. Jak wytłumaczyć ludziom, że przepisy, które miały chronić, działają przeciwko nim. Coś, co miało być zdobyczą ludzi pracy, okazało się porażką – mówi Monika Gładoch, radca prawny, ekspert Pracodawców RP.

Z badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii wynika, że 52 proc. badanych pracodawców odpowiedziało, że przy wyborze pracowników do firmy decyduje się na młodszych kandydatów, a z reguły odrzuca tych powyżej 50. roku życia. Jedynie 19 proc. zdecydowałoby się zatrudnić starszego kandydata.

Im bliżej wieku ochronnego, tym większe ryzyko utraty pracy. Ale pracodawca to nie jest organizacja dobroczynna, jemu ma się opłacać zatrudniać osobę starszą. Cały świat dopłaca do pensji osób w wieku przedemerytalnym, tylko nie u nas. Powinny na to iść pieniądze z Funduszu Pracy. Wówczas okres ochronny nie będzie miał znaczenia – tłumaczy Bogdan Grzybowski z OPZZ.

Również pracodawcy nie chcą całkowitej likwidacji ochrony przed emeryturą. Uważają jednak, że należy ją skrócić. – Powrót do dwuletniej ochrony byłby optymalny. Tę zmianę należałoby wesprzeć zachętami dla przedsiębiorców, by zatrudnianie pracowników w starszym wieku nie oznaczało kłopotów i wyższych kosztów. Pracodawcy powinno się opłacać przekwalifikowanie pracownika i zaproponowanie mu zmiany stanowiska pracy – mówi Jacek Męcina z PKPP Lewiatan.

Rząd, forsując plany wydłużenia aktywności zawodowej Polaków, nie zamierza rozmawiać na ten temat. Jednak odsuwanie problemu w bliżej nieokreśloną przyszłość nie rozwiąże sprawy. Zwłaszcza że starszych pracowników będzie przybywać: w 2008 r. było ich 6,2 mln, a w 2020 r. będzie 9,6 mln.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~bb
   2012-02-28 07:40
   Absolutnie nic związki nie mogą sobie zarzucać. Przy takim bezrobociu i niekompetencji rządu , nie zmniejszać ale wydłużyć do 15 lat ochronę przed emeryturą.Pracownik w wieku Ok 60 lat w krajach europejskich ma wiele przywileji o których nie śniło sie nikomu w Polsce. Pracodawcy mają ulgi jeśli zatrudniają pracowników wiekowych. Po prosty im się to opłaci .Pracownik dostaje oprócz ustawowego urlopu proporcjonalnie więcej od 1 do 4 miesięcy urlopu płatnego więcej.Pracuje po 7 godzin dziennie itd. U nas będzie za...ał aby zdechnie przed emerytrą.
  • ~FA
   2012-02-28 06:50
   Narazie to ja widzę, że Politycy i Pracodawcy chronią pazernie swoje kieszenie.
   Proces odhumanizowania trwa. Nie ośmieszjcie sie i skończie to upokarzanie i manipulowanie ludzmi. Jeszcze nikt nigdzie nie dorobił się na krzywdzie ludzkiej.
   Podziwiam swoich rodaków, iż to wszystko znoszą. To nie chrońcie, zwalniajcie - tylko jiż naprawdę chyba niewielu zaczyna rozumieć co tak naprawdę jest grane. Osoby które na plecach robotników doszli do władzy odwracają się do nich plecami i liczą głosy aby w konsekwencji ich dręczyć i wprowadzać chore pozbawione sensu reformy.
  • ~lodzman
   2012-02-28 10:53
   Artykuł sponsorowany? i dodatkowo manipulacja danymi (statystyką). Obecnie wiek przedemerytalny jest 2x dłuższy niz dane z 2004r.
  • ~zosiek
   2012-02-28 11:33
   na zachodzie po przepracowaniu w jednej firmie 15 lat nie wolno zwolnić pracownika bez ogromnego odszkodowania i to bez względu na wiek
  • ~allo 11
   2012-03-10 14:59
   Pomijając co myśli Premier.
   Ludzie widzą sprawę emerytur wg. mnie tak-
   Zwalniają mnie z pracy w wieku np. 64 lata
   i co ja mam robić ,kto mnie zatrudni zwłaszcza
   jak np. moje stanowisko pracy było specyficzne dla tamtego zakładu pracy
   i nabyte umiejętności raczej na innym stanowisku się nie przydadzą?
   Z czego mam przeżyć do 67 roku życia, aby te parę 100 emerytury pobrać.
   Jak żyć panie Premierze , jak żyć?
  • ~Michał
   2012-03-06 17:22
   Jeśli jest praca to pracujesz a nie myślisz jak zwiać na emeryturę, bo i nie ma do czego groszowe emerytury tyle co na wegetację a nie godną starość wystarczy. A ma być jeszcze gorzej, szok dopiero będzie za 20-30 lat gdy ludzie będą przechodzić i ich emerytura wyniesie 30% ostatnich zarobków.
  • ~oburzony
   2014-01-08 13:00
   co Ta Pani expert chrzani że 4 lata to jest za długo posłużę się przykładem.
   moja żona wyleciałaby na zbity pysk, gdyby nie 4-letnia ochrona po zagrożeniu pracodawcy sądem dopiero odstąpił i płaci jej taką samą pesję na innym stanowisku
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.